05
Oca

Atex Belgesi nasıl alınır?

Demirkanat Belgelendirme Hizmeti

ATEX Belgesi nasıl alınır başlıklı bu bloğumuzda, belgelendirme hizmetini sağladığımız ATEX sertifikası kapsamında tüm Türkiye de hizmet vermeye devam ediyoruz.

Bu yazı sonunda danışanlarımızın ATEX belgesi ile ilgili ATEX sertifika süreci, ATEX belgesine sahip olabilmek için gerekli zaman, ATEX belge şartları, ATEX belge süresi gibi temel konuların anlaşılması amaçlanmıştır.

Öncelikle daha önce sektörde ATEX belgesi ile karşılaşmamış olmanıza karşın kısaca ATEX nedir? Kısaca bundan bahsedelim,

ATEX ürün belgelendirme ve ATEX dokümanı şeklinde bir ayrım bulunmaktadır.

ATEX dokümanı; Patlamadan korunma dokümanı olarak tanımlanır. Bunu aslında teknik bir dosya gibi düşünebilirsiniz. İşyerindeki çalışanların patlama anında yapması gerekenler ve patlama meydana gelmemesi için alınacak aksiyonların tanımlandığı dokümanların tümüdür.

ATEX ürün belgelendire ise; Ürününüzün ilgili ATEX standardına göre test ve diğer dokümanların incelendiği fiziki denetimin yapıldığı ve ürünün test sonuçlarının uygun görülmesi durumunda hazırlanan sertifikadır. Yapılan bu çalışmalar 2014/34/AB (Muhtemel patlayıcı ortamlarda kullanılan teçhizatlar) yönetmeliği kapsamında yapılır.

ATEX standardına göre ürün için alınacak sertifikada tamamen ürüne yönelik çalışma sürdürülür. Ürününüzün kullanım yeri çok önemlidir. Örneğin: Bir yakıt istasyonunda kullanılan ekipman ile standart bir ofiste kullanılacak ekipman değerlendirmeleri farklılık göstermektedir.

Biz belgelendirme sürecini 94/9/AT Yönetmeliğinin Modül: B, D, F, C1, E, A ve G Eklerine göre belgelendirme yapabilmekteyiz.

Yönetmeliklerin karışmaması adına dip not olarak eklemekte fayda görüyoruz;

94/9/AT Yönetmeliği: Muhtemel patlayıcı ortamlarda çalışan teçhizat ve sistemlerle ilgilidir.

2014/34/AB Yönetmeliği: Muhtemel patlayıcı ortamda kullanılan teçhizat ve koruyucu sistemler ile ilgili yönetmelik olarak ayırabiliriz.

ATEX belgesi kaç günde çıkar?

Bu sorunun cevabı çok net verilememektedir. İşletmenizin mevcut durumu, hazırda bulunan dokümanlarınız ve firma altyapınız tüm süreci şekillendirmektedir.

Ortalama olarak bir gün belirtmek gerekirse 20 ile 30 iş günü içinde genel olarak ATEX belge süreci tamamlanmaktadır.

ATEX Belgesi için biz ne yapıyoruz?

Demirkanat Mühendislik olarak biz 7 yılı aşkın süredir işletmelerin ATEX belgesini alabilmeleri için hizmet veriyoruz. Bize başvurduğunuz zaman sizden talep edeceğimiz dokümanları olacaktır. Ürün tanımı, ürün görseli, ürünün kullanıldığı alanlar, ürünlerin test raporu bunlardan bazılarıdır. Başvurunuz alındıktan sonra tarafınıza hizmet teklifi gönderilir. Teklif onayınızdan sonra denetim icra edilir. Ürünler ilgili testlerde geçerse işletmenize ait sertifika düzenlenir.

ATEX belgesi ile Demirkanat Mühendislik 7 yılı aşkın piyasa ve saha tecrübesiyle bünyesinde bulundurduğu teknik ve baş denetçi mühendisler ile hizmet vermeye devam etmektedir.

Yaptığımız tüm çalışmalar ürününüzün bağlı olduğu yönetmelik ve standartlara göre yapılmaktadır.