10
May

EN 1090-2 Belgesi Ankara

Demirkanat Belgelendirme Hizmeti

EN 1090-2 Belgesi Ankara’da kaynaklı imalat yapan işletmecilere özel %20 indirim fırsatı veriyoruz. Ankara’da Ostim başta olmak üzere, Sincan OSGB, Başkent 1. Organize, Kazan, Keresteciler sanayi sitelerinde birçok kaynaklı imalat yapan meslektaşlarımız bulunmaktadır. Zor şartlarda imalat yapan, personel maaşından malzeme fiyatlarına kadar birçok zorlukla ayakta duran işletmelerin olduğu bilincindeyiz. Bu bilinçle kaynaklı imalat yapan şirketlerin alması zorunu olan EN 1090 belgesi için kampanyaya gidiyoruz. Tüm bu açıklamalardan sonra gelin biraz EN 1090 belgesinin gereklilikleri, EN 1090 belge şartları, EN 1090 belge fiyatı, EN 1090 standardı, EN 1090 eğitimi gibi başlıklara yer verelim.

EN 1090 belgesi Nedir öncelikle ondan bunu tanımlayalım.

En 1090 standardının açılımı “Çelik ve alüminyum yapı uygulamaları” diye tanımlanır. Çokta teknik terimlere girmeden, daha basit bir dil ile anlatacak olursak. Çelik yapı, merdiven, vinçler, köprüler, basınçlı ekipmanlar gibi riskli gruplara giren ürün üreticilerinin EN 1090 belgesi temin etmek ülkemizde yasal bir zorunluluktur.

EN 1090 belgesinin şartları nelerdir?

Bu konuyla ilgili müşteri görüşmelerimizde EN 1090 şartları sorulduğunda ilk soracağımız soru PQR testiniz var mı olur. Eğer EN 1090 belgesi için çalışma yapılacaksa ilk önce işe buradan başlamalıyız.

PQR raporu olmayan bir firma EN 1090 standardı kapsamında belgelendirilemez.

EN 1090 belgesinin çıkartılma sebebi üretilen ürünün performans seviyesini belirli seviyede tutmaktır.

EN 1090 belgesini kim verir?

EN 1090-2 Belgesi Ankara başta olma üzere birçok şehirdeki belgelendirme firmaları tarafından yapılabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken konu belgelendirme denetimini icra edecek firmanın Türkak’dan akredite olmasına dikkat etmenizdir. Bu araştırmayı https://secure.turkak.org.tr/kapsam/search linkinden yapabilirsiniz. Akredite olarak alınmayan EN 1090 belgesi geçersiz olacaktır.

EN 1090 belge fiyatı nedir?

EN 1090 belgesini almak diğer yönetim sistemleri gibi değildir. Süre ve fiyat anlamında biraz daha farklılıklar gösterebilmektedir. Bu soruya net bir cevap vermeden önce bazı sorulara cevap alınması gerekmektedir. İşletmede yapılan kaynak yöntemleri, işletmede kaynak mühendisi olup olmadığı, kaynak koordinasyon eğitimi alınıp alınmadığı, üretimde kullanılan malzemenin kalınlıkları fiyatı etkileyen unsurlardır. Biz EN 1090 fiyatı çalışırken firmada PQR olup olmadığını tespit etmeye çalışırız. Eğer daha önce PQR alınmışsa sadece EN 1090 belgelendirme çalışması yaparak aksiyon alabiliriz. Yoksa ilk önce PQR onayı daha sonra EN 1090 belge sürecini yönetiyoruz. Siz EN 1090 belge fiyatı belirlemeye çalışıyorsanız bize; uygulanan kaynak yöntemlerini Örneğin: Gazaltı, tozaltı, elektrot daha sonra yapılan kaynak tipini; Örneğin: Köşe kaynağı yada alın kaynağı gibi, bundan sonra malzeme kalınlığını bize ileterek fiyat talep edebilirsiniz. Bizden talep edeceğiniz fiyat talebi 24 saat içerisinde yazılı olarak sizinle paylaşılmaktadır.

Farz edelim ki EN 1090 belgesi almaya karar verdik ama işletmede hiçbir şey olmadığını varsayalım. Hatta bunu varsaymadan önce standardın 4 guruba ayrıldığını belirtelim.

Standart EXC1, EXC2, EXC3 ve EXC4 olarak sınıflandırılır. Bunlar sırasıyla;

EXC1.Yapısal bileşenler

EXC.2 Çelik yapılar

EXC3. Alüminyum yapılar şeklindedir dedikten sonra, farz edelim ki işletmede hiçbir çalışma yapılmamış ve çelik yapılar ile ilgili bir çalışma yapılacak. Yani EXC2 ye göre belgelendirme yapılacak. Bu noktada işlemlere pqr ( Kaynak Yöntem Onayı) ile başlanır. İlgili standartta belirtilen ölçülerde numune parçalar hazırlanır. 135, 111, 121,141 gibi kaynak yöntemlerinden hangisi uygulanacaksa kaynak uygulaması yapılır. Bu işlem yapılırken PQR da belirtilmesi gereken bir diğer husus BW yada FW yanı alın yada köşe kaynaklarından hangisi yapılıyor. Kaynak yöntemimiz belli, kaynak birleştirme tipimizde belli bu bilgilerden sonra dolgu telini belirleyebiliriz. Burada kontrol altına almanız gereken bir durum vardır. Kapsam onay aralığınız ne kadar geniş tutarsanız sizin için iyi olur. Mesela sabit üretiminiz 5mm olduğunu varsayalım. Bir sonraki işlerinizde 10mm kaynak yapma ihtimalinizde çok yüksektir. Bunun için uygun kalınlıkta bir malzeme kaynatırsanız 5-10 mm aralığındaki tüm parçaları kaynatabilme onayını almış olursunuz.

PQR onayı nasıl alınır?

Yukarıda anlatmış olduğumuz tüm süreçleri tamamladığınızı varsayarsak ilgili parça kaynatıldıktan sonra bu parçalar 15614-1/Level II ye göre testlere taabi tutulur. Örneğin; S355J2+N bir parça, 3mm olarak, BW birleşme tipiyle, 135 yöntemiyle, PA pozisyonunda kaynatılmıştır. Bu şartlarda yapılacak bir PQR çalışması için 15614-1/Level II ye göre 4 adet eğme, 2 adet çentik darbe, 1 adet makro, 1 adet sertlik, 2 adet enine çekme, rt, mt testleri istenmektedir. Birleştirme tipi FW olursa test sayısı ve test içerikleri değişmektedir.

Deney parçalarının muayenesi ve deney adetleri 15614-1 standardının 8.sayfasında yer almaktadır.

Ayrıca çelik grupları ve alt gupları için vasıflandırma aralığı da aynı standardın 15. Sayfasında yer almaktadır.

Tüm bu süreçleri atlattınız testler olumlu olarak çıktı artık PQR raporunuz hazır. Bu rapor firmanız için 1 kez alınır. Aman diyelim piyasadaki birçok kişi bunu ISO yönetim sistem belgeleri gibi düşünürler yıllık yenilenmesi gerektiğini söylerler bu tamamen bilgi kirliliğidir. Firmaya yen malzeme kalınlığı yada yeni kaynak yöntem uygulaması katmadıysanız yeni PQR almanız gerekmez.

Hatta bir başka yanlış bilinen doğru PQR firma adresi, kaynağı yapan kaynakçıyı bile etkilemez. Bu onaylar 1 kez alınır firmanın adres değişebilir, kaynakçısı değişebilir bu tür durumlarda PQR yenilenmesi gerektiği hiçbir standartta yazmaz. Bu bilgiler dışında gelen yenileme yapılması gerekir talepler ticari bir mesele olabilir, dikkat edilmelidir.

Şimdi PQR onayını aldıktan sonra artık EN 1090 belge başvurusu yapabilirsiniz.

EN 1090 belgesi için danışmanlık hizmeti almalı mıyım?

EN 1090 belgesi için danışmanlık hizmeti almak zorunlu değildir. Eğer daha önce bu konularda bir çalışma yapmadıysanız profesyonel bir yardım almak zaman ve maliyet anlamında katkı sağlayacaktır. Yanlış kesilen test parçaları, yanlış yada eksik teste taabi tutulan parçalar yada eksik dokümantasyon hazırlanması sebebiyle zaman ve maddi kayba uğranılmaktadır. Demirkanat Mühendislik olarak 7 yılı aşkın süredir piyasa ve saha tecrübemizle PQR, WPS, EN 1090, ISO 3834 konularında işletmelere fayda sağlamaya devam ediyoruz.

EN 1090 sistemi nasıl kurulur?

EN 1090 belgelendirme sürecinde ISO yönetim sisteminin bir kısmı bu yolda bize katkı sağlayacaktır. ISO 9001 kalite yönetim sistemine sahipseniz buradan faydalanılabilir. Bunlara ek olarak EN 1090 standardına özgün dokümante bilgiler hazırlanır.

EN 1090 süreçlerinde kaynak mühendisi zorunlu mu?

Birçok işletme bu konuyu merak etmektedir. Eğer kendi bünyenize hali hazırda bir kaynak mühendisi yoksa EN 1090 belgelendirme süreci için özellikle temin edilmesine gerek yoktur. Ancak eğer kaynak mühendisi yoksa 14731 standardına uygun kaynak koordinasyon personel eğitimi almış bir personel ile aksiyon alınır. Yani karşımıza iki seçenek çıkıyor. Ya kaynak mühendisi olacak yada kaynak koordinasyon eğitimine sahip bir personel bulundurulacaktır. EN 1090 denetimi için bir diğer seçenekte dışarıdan anlaşmalı kaynak mühendisi ile çalışmak olabilir. Aranızda yapacağınız bir iş sözleşmesi ile o kişi sizin kaynak koordinasyon sorumlunuz olabilir. Onun yetki belgelerini kullanabilirsiniz.

EN 1090 belgesini alabilmem için ISO 3834 belgesi almam şart mı?

Hayır. ISO 3834 belgeniz olmadan da EN 1090 belgelendirme çalışması yapabilirsiniz.

 

EN 1090 belgesi için sigortalı kaynak mühendisi istihdam edilecek mi?

EN 1090 belgesini alabilmeniz için kaynak mühendisi ile çalışma yapmanız gerekir. Ancak bunu kendi bünyenizde istihdam etmeden anlaştığınız bir kaynak mühendisinden danışmanlık alarak süreçler ilerletebilirsiniz.

Alevle doğrultma işlemini neye göre yapmalıyım?

Alevle doğrultma işlemi Çarpıklığın alevle doğrultma yoluyla düzeltilmesi halinde bu işlem, ısının lokal uygulanması yoluyla, en yüksek çelik sıcaklığı ve soğutma işlemi kontrol edilmesiyle yürütülmelidir.

 

Kaynak işlemleri 111, 114, 12, 13 ve 14 için prosedürlerinin vasıflandırılması neye göre yapılır?

Vasıflandırma Yöntemi Standart EXC2 EXC3 EXC4
Kaynak Prosedür Deneyi EN ISO 15614-1 X X X
İmalat öncesi kaynak deneyi EN ISO 15613 X X X
Standart kaynak prosedürü EN ISO 15613 Xa
Önceki Kaynak Tecrübesi EN ISO 15611 Xb
Denenen kaynak sarf malz. EN ISO 15610

X: İzin verilir / : izin verilmez

 

Bu tabloda yer alan standart ve kriterlere göre aksiyon alınabilir.

 

Demirkanat Mühendislik olarak 7 yılı aşkın piyasa ve saha tecrübemizle işletmelere EN 1090, PQR, WPS, sistem kurulumu, kaynak hartasının çıkarılması, ITT, ilk tip testleri, Alevle doğrultma prosedürünün hazırlanması alanlarında çalışma yapmaya devam ediyoruz. Örnek sertifika ya da hizmet teklifi almak için bize ulaşabilirsiniz.