16
Kas

ISO 14064-1 KARBON AYAK İZİ BELGESİ

Demirkanat Belgelendirme Hizmeti

ISO 14064-1 standardının detaylarını ve danışanlarımızın merak ettiklerini bu blog başlığı altında toparlayarak sera gazı, karbon ayak izi, kurumsal karbon, karbon yönetimi gibi başlıkları açıklıyoruz.

İşletmenize “ISO 14064-1 karbon ayak izi belgesini” alabilmeniz için gerekli şartları bu yazı sonunda öğrenmiş olacaksınız.

Şirketlerin üretim faaliyetlerini gerçekleştirirken önce doğaya sonra müşterilerine karşı sorumluluklarının başında gelen konulardan biriside üretim sırasında oluşan gazların en aza indirilmesi konusudur.

İşletmeniz alacağınız ISO 14064-1 karbon ayak izi belgesi ile çevreye, doğaya, ekonomiye olan faydayı desteklemiş, kanıtlamış ve hayata geçirmiş olursunuz.

Demirkanat Mühendislik olarak ISO 14064 standardı kapsamında sera gazı verilerinizin ortaya çıkmasına destek oluyoruz.

Çok yakın gelecekte işletmelerin ticaret faaliyetlerinin devamlılığı, sürekliliği veya satış faaliyetlerinin sürdürülebilirliği karbon ayak izine sağladıkları uyum ile bağlantılı olacaktır.

Peki neden ISO 14064-1 Karbon ayak izi standardına uymalıyım diye soracak olursanız birkaç madde ile bunu açıklayalım;

  • Yakın gelecekte çevreye, doğaya, sera gazı yönetimine önem veren ve işletme bünyesinde 14064 standardının gerekliliklerini yerine getiren şirketler rakiplerine farklı kulvarlarda yer alacaktır.
  • Şirketinizin piyasadaki farkındalığı ve yeterliliği fark edilir.
  • Kurumsal pazarlama faaliyetlerinde karbon ayak izi belgesine sahip olmanız yeni pazarlara girmenizi sağlayacaktır.
  • Ülkemizde yeni olsa da yakın zamanda zorunluluk haline gelecek bu sistemin bilincine erken varmış olacaksınız.
  • Rakipleriniz karbon ayak izi belgesini araştırırken siz bu konuyu çoktan kurumsal yapınızın bir parçası olarak sürdürmüş olacaksınız.
  • Yapılan üretim faaliyetlerindeki doğaya yayılan sera gazının farkında olup, bu değeri en aza indirmeye çalışıp, dünyaya pozitif katkı sağlamış olacaksınız.

Karbon ayak izi nedir?

Kısaca anlatmak gerekirse şirketinizin üretim faaliyetleri sırasında doğaya doğrudan karışan sera gazı emisyonudur diyebiliriz. Toplam üretim sürenizce doğaya karışan sera gazının miktarının belirlenmesi ve bu değerlerin raporlanmasını ISO 14064-1 standardına göre yapıyoruz.

Karbon ayak izi izleme süresi ne kadar?

Yapacağımız çalışmalar sonunda şirketinizin karbon ayak izi hesaplamaları yıllık olarak yapılmaktadır. Hesaplamalar “ton” şeklinde değerlendirilir ve raporlanır.

 

ISO 14064 belgesi kaç günde çıkar?

14064 belgelendirme süresi, hizmet süresince sizlerden talep edeceğimiz bilgi, belge ve dokümanların bize eksiksiz ulaşmasına bağlı olarak 10-15 iş gününde hesaplanıp raporlanmaktadır.

 

Demirkanat Mühendislik olarak işlemlere nasıl başlarız?

ISO 14064-1 karbon ayak izi belge sürecine başlarken öncelikle üretim faaliyetlerinizdeki prosesleri inceleriz. ISO 14064-1 standardı dahilinde gerekli dokümantasyon, doğrudan ve dolaylı emisyon kriterlerini tespit ederiz.

Daha sonra ilgili standart ve yönetmeliklere göre hesaplama ve raporlama için aksiyon alırız.

Ton üzerinden çıkan değerlere göre uygunluk sertifikası düzenlenerek kullanımınıza sunulur.

Demirkanat Mühendislik olarak, işletmelere ISO 14064-1 eğitimi, ISO 14064-1 dokümantasyon oluşturma, ISO 14064-1 belgelendirme alanlarında hizmet vermeye devam ediyoruz.

Ankara’da bulunan Ostim, Başkent OSB, Sincan Organize Sanayisi, Kazan, Keresteciler Sanayi, Malıköy OSB’deki işletmelerin gerek ihracat gerekse iç piyasada ülkemize ciddi katkılar sağladığının bilincindeyiz. Şirketlerin bu denli katkılarına kayıtsız kalmıyor ISO 14064-1 belgelendirme süreçlerinde tüm Türkiye’deki  şirketlere destek oluyoruz.

Yaptığımız tüm çalışmalar ürününüzün bağlı olduğu yönetmelik ve standartlara göre yapılmaktadır.

Bizlere bu blog yazımızdan ulaşan şirketlere özel ISO 14064-1 belgelendirme ihtiyaçlarında ekonominin gerektirdiği bakış açısını da dikkate alarak %10 indirim uyguluyoruz.

İletişim Bilgilerinizi Aşağıdaki Formdan Gönderin Biz Sizi Arayalım!