10
Ağu

Penetrant Testi (PT), Tahribatsız Muayene

Demirkanat Belgelendirme Hizmeti

Penetrant Testi (PT), Tahribatsız Muayene ile kaynaklı imalatlarınızda, kaynak yapılan bölgede oluşan süreksizlikleri tespit ediyoruz. Demirkanat Mühendislik olarak aşağıdaki sektörler başta olmak üzere Penetrant testi için bizlere ulaşan işletmelere %15 indirim ile test + raporlama hizmeti veriyoruz.

Kaynaklı İmalat yapan işletmeler,

Basınçlı kaplar,

Çelik konstrüksiyon,

Otomotiv,

Döküm,

Dövme,

Sıvı penetrant (PT) testini nasıl yapıyoruz?

Aslında sıvı penetrant testini uygularken üç adet kimyasal sıvı dan yardım alıyoruz. Bu penetrant sıvıları kaynaktaki çatlak yada süreksizlik bölgesine sızarak bize o bölgedeki kaynak hatalarını göstermektedir. Kullandığımız sıvı penetrant tesi için üretilen sıvıların malzemesi farklı renklerde üretildiğinden parça yüzeyindeki hatalar 15-20 dakika içerisinde kendisini ortaya çıkartmaktadır. Parça üzerindeki kaynak hatasını görebilmek için penetrant sıvısı (PT) muayenesi yapmadan önce parçada temizlik yapılması önem arz eder. Kaynak parçasına temizlik sıvısı püskürtülerek kalıntı bırakmayacak bir bezle temizlenir. Daha sonra penetrant sıvısı püskürtülerek bekleme süresine geçilir. 15 dk beklendikten sonra yüzey geliştirici püskürtülerek hataların tespiti yapılır. Bu yapılan işlemlerin bütünü tahribatsız muayene yöntemidir. Fiyat anlamında en uygun tahribatsız muayene yöntemi olduğu bilinmektedir. Yapılan işlemin sonunda tamir gerekiyorsa bunu içeren, gerekmiyorsa ürünün Sıvı penetrant testine uygun olduğunu içeren bir PT raporu/ sıvı penetrant raporu hazırlanır. Tahribatsız muayene PT raporu üreticilere zaman ve fiyat anlamında katkı sağlar. Üründe hata varsa tamiri kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Hazırlayacağımız PT raporu/ sıvı penetrant raporu talebinize göre Türkak akredite veya kaynak mühendislerimiz tarafından onaylı olarak düzenlenebilmektedir.

 

Penetrant testinin uygulanması işletmenize ne avantajlar sağlar?

PT testi Makine ekipman gerektirmediğinden genelde tercih sebebidir.

Tahribatsız muayene yöntemi olan sıvı penetrant testi tüm malzemelere kullanılabilir. ( Metal, plastik, polietilen cv.)

Sıvı penetrant (PT) testini yapmadan önce 3 adet spreyi neredeyse her sanayi içerisinde malzemecilerden tedarik edebilirsiniz.

Sıvı penetrantlar kolay taşınabilir.

PT testi İş gücü olarak, hızlı ve hemen sonuç alınabilen bir yöntemdir.

Demirkanat Mühendislik olarak 7 yılı aşkın piyasa ve saha tecrübemizle işletmelere sıvı penetrant (PT) testini, bünyemizde bulunan kaynak mühendisleri ve yetkin işbirlikçilerimiz ile sağlamaktayız. Örnek sıvı penetrant raporu (PT), referanslarımız ya da hizmet teklifi almak için bize ulaşabilirsiniz.