21
Ağu

SASO Belgesi Ankara

Demirkanat Belgelendirme Hizmeti

Suudi Arabistan’a yapılan ihracatlar kapsamında ülkelerarası antlaşmalar sebebiyle, sertifika kapsamına giren ürünlerin SASO belgesi alması gerekmektedir. Bu bloğumuzda Suudi Arabistan’ yapacağınız ihracat için gerekli olan SASO sertifikasını nasıl alabileceğinizden bahsedeceğiz. Bu blok sonunda başlıca aşağıdaki sorulara cevap bulmanız amaçlanmıştır.

SASO belgesi nedir?

SASO belgesi nasıl alınır?

SASO belgesi kaç günde çıkar?

SABER kaydı nedir?

SABER kaydını kim yapar?

SASO belgesini nereden alırım?

SASO belgesi için test raporum yok ne yapmalıyım?

SASO Belgesi Nedir?

SASO belgesi ihracat uygunluk sertifikasıdır. Suudi Arabistan’a yapılan ihracatlar kapsamında GTIP koduna göre sertifika kapsamına giren ürünlerin ihracatçısı SASO belgesi almalıdır. Sertifika kapsamına giren ancak sertifika almayan ihracatçıların ürünleri Suudi Arabistan’a alınmamaktadır.

SASO Belgesi nasıl alınır?

SASO belgesi için tarafımıza başvuran işletmelerden bazı bilgi/belge/ ve dokümanlar talep edilmektedir. Tarafımıza ulaşan bilgiler dahlinde SASO belgelendirme süreci başlatılıp SABER kaydı olmayan ihracatçıların kaydı yapılarak işlemler başlatılmaktadır. İşlemlere başlamak için proforma fatura, paket listesi, ürün GTİP kodu, ürün test raporu talep edilir. Test raporu olmayan üretici veya ihracatçılar için işlemlere ilk önce ürünü test ederek başlamaktayız. Test raporunun çıkması ile SASO belgelendirme süreci devam edebilmektedir.

SASO belgesi kaç günde çıkar?

SASO Sertifika süresi ürününüzün bağlı bulunduğu GTİP kodu ve başvuru evraklarınızın tam olup olmamasına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fabrika üretimi gerektiren ve gerektirmeyen ürünler bulunmaktadır. Tüm bilgi ve dokümanlarınızın tam olduğunu varsayarak SASO belgesi ortalama 6-8 günde hazırlanabilmektedir. Ürününüze yönelik daha detaylı bilgi için teknik uzmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

SABER kaydı nedir?

SABER kaydı Suudi Arabistan’daki firmanın/müşterinizin elektronik ortamda sisteme kaydedildiği elektronik bir portaldır. SASO belge sürecinin ilerletilebilmesi için Arabistan’daki firma kaydı gerçekleştirildikten sonra işlemler devam edebilmektedir.

SABER kaydını kim yapar?

SABER kaydı için DEMİRKANAT Mühendislik olarak on yılı aşkın süredir hizmet vermeye devam ediyoruz. SASO belgesi, SABER kaydı ve uygunluk sertifikası için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

SASO belgesi için test raporum yok ne yapmalıyım?

SASO belgesi alacak ihracatçıların TS EN ISO/IEC 17025’e göre test raporu olması beklenmektedir. Test raporunuz yok ise, ürününüzün bağlı bulunduğu standarda göre test ve raporlama hizmeti alıp akabinde SASO belgelendirme aşamasına geçebilirsiniz. DEMİRKANAT Mühendislik olarak bizden test hizmeti sağlayabilirsiniz. 

Sudi Arabistan dışında hangi ülkeler için sertifika gerekli?

Suudi Arabistan dışında aşağıdaki ülkelere ’de ihracat yapıyorsanız COC sertifikasına ihtiyacınız olabilir;

Irak Fildişi Sahili Kuveyt Katar Botsvana Kamerun Ekvator
Libya Fas Mozambik Tanzanya Etiyopya Gabon Suudi Arabistan
Cezayir Kenya Zanzibar Uganda Mısır Nijerya Kuveyt Kucas

 SASO belgesi için biz ne yaparız?

DEMİRKANAT Mühendislik olarak biz on yılı aşkın süredir şirketlere SASO belgesi, SABER kaydı yapılması kapsamında hizmet veriyoruz. Bize başvurduğunuz zaman sizden talep edeceğimiz dokümanları olacaktır. Proforma fatura, paket listesi, test raporu, ürün görselleri, etiket bunlardan bazılarıdır. İhracat yaptığınız ülkelere göre bu bililer değişkenlik göstermektedir. Dosyanız açıldıktan sonra gerekli ise ürünleri fiziki olarak görmeye geliriz. Bu gözetim sırasında olması zorunlu ürün etiketlerinizin görülmesi gerekir. Etikette zorunlu yazılması gereken bilgiler olmalıdır. Bu etiketin olmaması gözetimin iptal edilmesine ve bir kez daha organizasyon yapılıp gözetim yapılmasına sebep olur. 2. Gözetim yeni bir maliyet olarak yansıtılır. Biz bu süreçlerin tümünü yönetip dosya açılışı, etiket, gözetim gibi tüm operasyonlarda süreci takip ediyoruz.

Hizmet teklifi, daha detaylı bilgi ve ürün gurubunuza yönelik örnek sertifika için bizlere ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerinizi Aşağıdaki Formdan Gönderin Biz Sizi Arayalım!