23
Eki

14731 Eğitimi (Kaynak Koordinasyon)

Demirkanat Eğitim Hizmeti

14731 Eğitimi (Kaynak Koordinasyon) eğitim hizmeti ile ilgili danışanlarımızın merak ettiği soruları bu blog altında topladık.

Demirkanat Mühendislik olarak biz 7 yılı aşkın süredir üretime dayalı işletmelerde TS EN ISO 14731 kaynak koordinasyon personel eğitimi vermeye devam ediyoruz.

Çelik konstrüksiyon, kaynaklı imalat, yapı çelikleri gibi kaynaklı birleştirme sektöründeyseniz işletmenizde olması zorunlu bazı yasal belgelendirmeler bulunmaktadır.

Örneğin; EN 1090 (Çelik- Alüminyum Yapı Uygulamaları), ISO 3834 Metalik Malzeme Ergitme Kaynak şartları gibi.

İlk önce bu standartları belirtmemizin amacı, eğitim verdiğimiz bir çok personel bu iki standardın şartını sağlamak için bizlerden TS EN ISO 14731 Kaynak koordinasyon eğitimi almaktadır.

Peki nedir TSN EN ISO standardı birazda bunan bahsedelim.

14731 Standardı Kaynak Koordinasyon Personelinin görev ve sorumluluklarını tanımlayan 6 maddeden oluşan kılavuzdur.

Kaynak koordinasyon personeli kuruluştaki EN 1090 ve ISO 3834 belge şartlarının sağlanması sırasında üretimdeki kaynak süreçlerinin koordinasyonunu sağlar.

EN 1090 belgesinin uygulama detaylarına bu bloğumuzda yer vermeyeceğiz. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgiyi https://demirkanat.com.tr/en-1090-uygulamalari-hakkinda.html linkinden inceleyebilirsiniz.

14731 Eğitim başlıkları nelerdir?

Biz TS EN ISO 14731 kaynak koordinasyon personelini genellikle üretimin yapıldığı sahada vermekteyiz. Bunun sebebi eğitimi sadece yazılı ve görsel materyallere bağlı bırakmadan sahada uygulamaların nasıl yapılacağı ile ilgili detaylara yer vermektir.

Eğitim sorasında kaynak koordinasyon personelinin;

Görev ve sorumlulukları,

Kaynak yöntemleri,

Kaynak parametreleri,

Kaynak sembolleri,

Teknik resim üzerinde kaynak detaylarını okuyabilme,

Kaynak pozisyonları,

Kaynak ile ilgili kuruluşta uygulanacak dokümantasyonları,

Kaynak kontrol yöntemlerini,

Kaynak hatalarının neler olduğu, (Standardın kabul kriterleri)

Tahribatsız muayene NDT yöntemleri,

WPS Kaynak yöntem şartnamesi

PQR kaynak yöntem onayı,

Kaynak koordinasyon tanımları,

Başlıklarına yer verip, bu başlıkları uygulamaların da tarifi şeklinde anlatıyoruz.

 

Eğitim ne kadar sürer?

TS EN ISO 14731 kaynak koordinasyon personel eğitimi, eğitim katılımcı sayısı ve işletmenizin mevcut durumuna göre değişkenlik gösterse de 1-2 iş gününde eğitim süreci planlanmaktadır.

 

Eğitim sonunda sertifikalandırma yapılıyor mu?

14731 sonunda eğitime katılan kişi adına, TS EN 14731 kaynak koordinasyon eğitim katılım sertifikası düzenlenmektedir. Eğitim katılımcısına göre düzenlenen sertifikada, sertifika numarası ile izlenebilirlik sağlanmaktadır.

 

Eğitim sonunda sınav yapılıyor mu?

Eğitim sonunda sınav yapılmamaktadır.

 

Eğitimin kazanımları nelerdir?

14731 Eğitiminin sonunda çalışmış olduğunuz kuruluşta kaynak koordinasyon personeli olarak atanmış ve gerek EN 1090 gerekse de ISO 3834 standartlarının işletilmesi anlamında 14731 standardının istemiş olduğu gereklilikleri sağlamış olursunuz.

Kaynak koordinasyon personeli olarak işletmede yapılan kaynakların uygunluğu, WPS, PQR kontrolleri, kaynak öncesi, sırası, sonrası kontrollerin koordine edilmesi ve işletmede tüm bu faaliyetlerin izlenmesi kapsamında bilgi sahibi olmuş olursunuz. Eğitim sırasında form, prosedür, ITP, FÜK, gibi temel konuların sahada birebir uygulamaları yapılarak tarif edilir.

 

Tüm Türkiye başta olmak üzere Ankara’da bulunan Ostim, Başkent OSB, Sincan Organize Sanayisi, Kazan, Keresteciler Sanayi, Malıköy OSB’deki işletmelere 14731 kaynak koordinasyon personel standardı, uygulamaları, gereklilikleri kapsamında danışmanlık hizmeti sağlıyoruz.

Sizde aşağıdaki sorulara cevap arıyorsanız bizlere ulaşabilirsiniz;

14731 eğitimi nedir? 14731 eğitimi nasıl alınır? 14731 eğitim şartları nelerdir, 14731 sınav, 14731 sertifikası, 14731 wpqr, 14731 eğitimini kim verir, 14731 eğitimini nereden alabilirim, 14731 wps hazırlama, 14731 pqr, 14731 doküman, 14731 sunum.

İletişim Bilgilerinizi Aşağıdaki Formdan Gönderin Biz Sizi Arayalım!