01
Nis

Adım Adım ISO 9001:2015 Belgesi Nasıl Alınır?

Demirkanat Belgelendirme Hizmetleri

ISO 9001:2015 Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Bu bloğumuzda şirketlerin ISO 9001:2015 Kalite belgesine sahip olabilmesi için, neler yapması gerektiği, hangi şartlara sahip olması gerektiği, hazırlanması gereken dokümanları ve hangi yeterlikteki personellere sahip olması gerektiğini açıklayarak aşağıdaki sorulara cevap vereceğiz.

Bu blogdaki adımları izleyerek ISO 9001:2015 kalite yönetim sistem belgesine sahip olmak için nereden başlamanız gerektiğini ve hangi yeterliliklere sahip olmanız gerektiğini bilmiş olacaksınız.

ISO 9001 Belgelendirme İhtiyacı Nasıl Oluşur?

ISO 9001 Belgesi genellikle iş yapacağınız müşteriler tarafından istenir.

Satış yapacağınız şirketler sözleşmede ISO 9001 kalite belgesini isteyebilir veya işi size vermeden önce belgenizin olup olmadığını sorabilir.

Kamu ihalelerine girecekseniz ihaleye başvuracağınız dokümanların arasında ISO 9001 belgesi istenebilir.

Kurumsal şirketler teklif alırken, teklifinizle birlikte tüm kalite sertifikalarınızı isteyebilir.

Yada şirket olarak siz kurumsal bir yapıya sahip olmak için ISO 9001 belgesini almak isteyebilirsiniz.

ISO 9001 Belgesi Almak İçin İlk Nerden Başlamalıyım?

ISO 9001 Belgesini almaya karar verdikten sonra, 9001:2015 standardına göre kalite yönetim sistemini kurmaya başlayarak aksiyon alabilirsiniz, bu dokümanlar genellikle kalite el kitabı, prosedürler, talimatlar, prosesler, organizasyon yapısı ve formlardan oluşur. Firma bünyenize göre bu dokümanlar oluşturularak gerekli uygulamaları hayata geçirebilirsiniz.

ISO 9001:2015 Belgesi Akreditasyonu Nasıl Belirlerim?

Şirketinizin faaliyetleri, çalışan sayısı, çalışma yaptığınız mevcut şirketler ve çalışma yaptığınız ülkelerin kriterlerine göre alacağınız belgelerin akreditasyonunu belirleyebilirsiniz.

ISO 9001:2015 Belgelendirme Sürecinde Danışmanlık Hizmeti Almalıyım?

Yönetim sisteminin hızlı ve standarda göre hazırlanması için programlı ve deneyimli yol gösterici sürece katkı sağlayabilir. Fakat ISO 9001 belgesi için danışmanlık hizmetinin alınması zorunlu değildir. Şirket olarak süreçlere hakim ve standarda göre gerekli eğitimleri almış çalışanlar tarafından ilerletilmesi mümkündür.

ISO 9001:2015 Belgesini Hangi Firmadan Almalıyım?

Alacağınız belgenin geçerli olması için TS EN ISO/IEC 17021-1 standardına göre akredite bir belgelendirme kuruluşundan alabilirsiniz. Başvuracağınız belgelendirme kuruluşunun akreditasyonunun devam edip etmediğini kontrol etmelisiniz. Bu kontrolü https://secure.turkak.org.tr/kapsam/search linkinden yapabilirsiniz. Bunun dışına dikkat edilmesi gereken bir konu potansiyel müşteri gurubuna göre aksiyon alınmalıdır. Örneğin; Sürekli Almanya’ya ihracat yapan bir şirketin Almanya akreditasyonlu bir belgelendirme firması ile temas kurabilir. Yada Tükiye’de kamu ihalesine girecek olan şirketler Türkak’dan akredite bir belgelendirme kuruluşu ile temasa geçmelidir.

ISO 9001 Belgelendirme Hizmeti Nasıl Gerçekleşir?

ISO 9001 denetiminin 1. Aşamasında kurduğunuz yönetim sisteminin dokümantasyonu, standarda uygunluğu, asgari gerekliliklerin sağlanıp sağlanmadığı tespit edilerek 2. Aşama denetimine hazır olup olmadığı denetlenir.

1.Aşama denetimi şirketin faaliyetlerine ve belge kapsamına göre şirket bünyesinde veya masa başında yapılabilmektedir.

İlk denetimde herhangi bir uygunsuzluk bulunmaması durumunda 2. Aşama denetimi organize edilir. Bu bölümde ise uygulamalar ve fiziki şirket şartları kontrol edilir. Bu süreçte de uygunsuzluk bulunmazsa  kalite belgeniz hazırlanır.

ISO 9001 Denetiminde Uygunsuzluk Tespit Edilirse Ne Olur?

ISO 9001 Denetimlerde uygunsuzluk tespit edilirse bulunan uygunsuzluk tarafınıza tüm detayları ile bildirilir. İlgili uygunsuzlukları kapatmak için süre verilir ve bu süre içinde gerekli faaliyetler için aksiyon almanız beklenir. Yaptığınız faaliyetlerin kanıt dokümanlarını belgelendirme kuruluşuna teslim ettikten sonra belgeniz hazırlanır. Belgelendirme kuruluşları bazı durumlarda düzeltmeleri yerinde incelemek isteyebilir.

Alacağımız belgeler kaç yıl geçerlidir?

ISO Yönetim sistem belgeleri 3 yıl geçerlidir. Her sene ara denetim yapılarak belge yenilenir. Şirketin ISO 9001 belgesinin kriterlerine yerine getirmemesi tespit edilirse belge iptali yada belgenin askıya alınması sağlanabilmektedir.