20
Mar

CE Belgesi Nasıl Alınır?

Demirkanat Belgelendirme Hizmeti

CE belgesi nasıl alınır içerikli bu bloğumuzda CE belgesi ile ilgili süreçleri anlatırken, CE belgesi nasıl alınır, CE işareti nedir, CE belgesinin asgari gereklilikleri nelerdir, onaylanmış kuruluş nedir ve CE belgesi ile ilgili sıkça sorular sorulardan bahsetmeyi amaçladık.

Genel olarak bu bloğumuzu hazırlarken daha önce CE belgesi ile ilgili hiç bilgisi olmayan danışanlarımızın ortak soruları değerlendirilerek yazılmıştır.

Öncelikle CE belgesi Nedir? Bundan kısaca bahsedelim

Dünyada ihraç edilen her üründe CE işareti görürüz. Ülkemizde de elektronik, çocuk oyuncakları, makineler, medikal cihazlar, yapı malzemeleri gibi ürünlerin üzerinde mutlaka fark etmişsinizdir. Bu tür ürünlerin üzerinde gördüğünüz CE işareti satılan ürünlerin minimum güvenlik, sağlık ve çevre anlamında asgari kriterlere uygun olduğunu denetlendiğini ifade etmektedir. Daha önce hiç CE işareti görmedim diyenlere cebinizdeki telefon yada evinizdeki internet modemin üzerindeki etiketleri incelediğinizde mutlaka göreceksinizdir. Evet işte bu örnek verdiğimiz ürünler, üzerinde CE işareti olan ürünler yönetmelik ve standartlara uygun üretildiği anlamına gelmektedir.

CE belgesine sahip olan ürünler tüm dünya ülkelerinde serbest dolaşım hakkı kazanmaktadır. Bir nevi CE belgesi ürünlerinizin pasaportudur. Ürettiğiniz ülke dışına satışını yapabilmeniz için alınması gerekmektedir. 

CE Belgesi Nasıl Alınır?

Ürettiğiniz ürüne CE belgesi alabilmeniz için ilk önce belgeyi alacağınız kuruluşu tespit etmeniz gerekir. Ülkemizde bu alanda hizmet veren birçok belgelendirme kuruluşu mevcuttur. Ürününüze CE belgesi alabilmeniz için ürünün tabii olduğu bir yönetmelik olması gerekir. Olmaması durumunda alternatif belgelendirme yöntemleri bulunmaktadır. Bu konu daha detaylı bilgi almak için teknik uzmanlarımıza danışabilirsiniz. Peki ürününüz hazır, tabii olduğu yönetmelik belli, belgelendirme kuruluşu bulundu bundan sonraki süreç ürününüzün teste tabii tutulmasıdır. Ürün test edildikten sonra, teknik dosyanız incelenir, fiziki denetim gerçekleşir ve uygunsuzlukların olmaması durumunda CE belgesine sahip olursunuz.

CE Belgesi Teknik Dosya İçeriği Nedir?

Öncelikle belirtmemizde fayda gördüğümüz bir konu, İşletmelerin ürettikleri ürüne yönelik, temel gerekliliklerin, test raporlarının ve aşağıdaki belirtilen dokümante bilgileri hazırlandıktan sonra 10 yıl süreyle işletme bünyesinde saklanması önemli bir kriterdir.

Teknik dosya içerisinde bulunması gereken dokümantasyonların bazıları şu şekildedir; Üretici bilgileri, firma belgeleri, ürün tanımı, ürün kullanım kılavuzu, ürün görselleri, üretim standartları, proses numaraları, risk analizi, test raporları, ilgili yönetmelik bunlardan bazılarıdır. Her yönetmeliğe göre bu konu farklılık göstermektedir. Ürününüze yönelik daha detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

CE Belgesi Kaç Günde Çıkar?

Bu konu ürün gurubu ve bağlı olunan yönetmeliğe göre değişkenlik göstermektedir. Yapılacak test ve teknik dosyanın hazırlanması sürecine bağlı olarak ortalama akredite CE belgesi 4-6 hafta sürebilmektedir. Bazı durumlarda tercih edilmesi durumunda alternatif olarak 1 haftada çıkan sertifikalarda olabilmektedir. Daha detayı bilgi için bize ulaşabilirsiniz. 

Biz Ne Yapıyoruz?

Demirkanat Mühendislik olarak 7 yılı aşkın süredir, işletmelere CE belge sürecinin yönetilmesi, CE teknik dosya hazırlama, CE belgesi testlerini yapılması, CE belgesi için ütünün ilgili yönetmelik ve standartlarının tespit edilmesi alanlarında hizmet veriyoruz. Örnek sertifika, referanslarımız, detaylı bilgi veya hizmet teklifi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Ankara’da bulunan Ostim, Başkent OSB, Sincan Organize Sanayisi, Kazan, Keresteciler Sanayi, Malıköy OSB’deki işletmelerinin gerek ihracat gerekse iç piyasada ülkemize ciddi katkılar sağladığını biliyoruz. Bu sanayideki işletmelere odaklanarak bize fayda sağlamaya devam ediyoruz.

Başkent’den bizlere ulaşan işletmelere özel CE belgelendirme taleplerinde ekonominin gerektirdiği bakış açısını da dikkate alarak %20 indirim uyguluyoruz.

Yaptığımız tüm çalışmalar ürününüzün bağlı olduğu yönetmelik ve standartlara göre yapılmaktadır.