17
Oca

PQR nedir? WPS nedir? PQR standardı? PQR testi nedir?

Demirkanat Belgelendirme Hizmeti

PQR nedir? WPS nedir? PQR standardı? PQR testi nedir? Sorularına bu blog başlığı ile yer vereceğiz. Bu bloğu okuduktan sonra PQR testi ile ilgili gelen olarak fikir sahibi olmuş olacaksınız.

Bu yazı ile piyasada iş yapığınız çelik yapıların PQR gereklilikleri ve yapısal çelik işleri için işverenlerin teknik şartnamelerine tam uyum sağlamış olacaksınız.

 

PQR testi nedir?

PQR testi genellikle işletmelerin belgelendirme sürecinde karşılaştıkları, bazen de bir işin teknik şartnamesi gereği karşılaşılan bir konudur. EN 1090 belgesi, ISO 3834 belgesi veya TS EN ISO 15085 belgesine sahip olmak isteyen kuruluşlar hazırlıklara ilk önce PQR testi yaparak kaynak yöntemlerini onaylatmaları gerekir.

Peki PQR onayı nasıl alınır, PQR onayını veren firmalar kimlerdir? Bundan bahsedelim.

PQR onayı şirketinizde yaptığınız kaynaklı imalatın ilgili standart ve yönetmeliklere uygunluğunu onaylar. Örneğin: Gazaltı kaynak yöntemi ile, projede kullandığınız malzeme gurubu ile Örn: S235 JR+N, köşe yada alın kaynağı (proje yada uygulamadaki duruma göre) her ikisi de olabilir, konularının kayıt altına alındığı bir durumdur.

Bu onayı alabilmeniz için aşağıdaki resimlerde inceleyebileceğiniz gibi kaynak edilecek parça hazırlanmasını isteriz, Bu parçalar plaka yada boru olabilmektedir.

ALIN KAYNAĞI (BW)                                                   KÖŞE KAYNAĞI (FW)

PQR numuneleri nasıl hazırlanır?

Bu konu mekanik testlerin yapılması ve numunenin standarda göre hazırlanması için önemlidir.

Plaka yada boru parçanın tarifi TS EN 15614-1 standardında tarif edilmiştir. Örneğin alın ve köşe kaynağı için aşağıdaki şekildedir;

PQR testinde neler kayıt altına alınır?

PQR testi sırasında öncelikle malzeme sertifikalarınız talep edilir. Kullanılan malzeme, tel ve gaz sertifikası ile gözetimimiz eşliğinde ilgili parça kaynatılır. Bu sırada akım, voltaj, tel sürme hızı, malzeme ısı girdisi kayıt altına alınır.

 

PQR test parçası kaynatıldıktan sonra ne yapılır?

İlgili parça kaynatıldıktan sonra tahribatlı ve tahribatsız testlere tabii tutulur. Testler köşe, alın, boru kaynağına göre değişkenlik gösterir. Standarda göre bu deney parçasının muayene ve deney aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır.

Numune parça alındıktan sonra uygulanan örnek bir makro inceleme raporu aşağıdaki gibidir,

PQR raporunda hangi bilgiler bulunur?

Biz PQR kaynak yöntem test raporunu hazırlarken aşağıdaki bilgileri raporda belirtiriz;

İmalatçı adı

Kaynak tarihi

Kaynak yöntemi

Kaynak tipi

Malzeme Gurubu

Dolgu teli tanımı

Isı girdisi

Test sonuçları

Kaynak pasoları

Akım, Voltaj

Tel sürme hızı bunlardan bazılarıdır,

 

Biz Ne Yapıyoruz?

Demirkanat Mühendislik olarak 7 yılı aşkın saha tecrübemizle PQR testi kapsamında hizmet vermeye devam ediyoruz. Tüm Türkiye başta olmak üzere Ankara’da bulunan Ostim, Başkent OSB, Sincan Organize Sanayisi, Kazan, Keresteciler Sanayi, Malıköy OSB’deki işletmelere PQR standardı, uygulamaları, gereklilikleri kapsamında danışmanlık hizmeti sağlıyoruz. Yaptığımız tüm çalışmalar ürününüzün bağlı olduğu yönetmelik ve standartlara göre yapılmaktadır.

İletişim Bilgilerinizi Aşağıdaki Formdan Gönderin Biz Sizi Arayalım!