06
Oca

Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır?

Demirkanat Belgelendirme Hizmeti

Yatırım teşvik belgesi nasıl alınır şeklinde danışanlarımızın bizlere sormuş olduğu belgelendirme sürecini genel hatlarıyla bu blog başlığı altında anlatacağız. Bu bloğu okuyan danışanlarımız aşağıdaki sorulara cevap almış olacaklardır.

  • Yatırım teşvik belgesi nasıl alınır?
  • Yatırım teşvik belgesi nereden alınır?
  • E-TUYS nedir?
  • Yatırım teşvik belgesi ne kadar süreli projelendirilir?
  • Yatırım teşvik belgesi kaç günde çıkar?
  • Yatırım teşvik belgesi hangi kararnameye göre hazırlanmaktadır?
  • US97 Meslek kodları nedir?
  • Yerli ve İthal makine ekleme-çıkarma nasıl yapılır?

Öncelikle Yatırım teşvik belgesi nedir? Kısa ve öz bundan bahsedelim.

Ülkemizdeki kuruluşlara T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sunulan yatırım yapmak isteyen, yeni girişimlerde bulunan, ihracat faaliyetlerine yoğunlaşan işletmelere sunulan; vergi istisnası, vergi indirimi, gümrük vergi muafiyeti, yatırım yeri tahsisi, çalışan sigorta pirim desteği, gelir vergi stopaj desteği gibi imkanlardan yararlandıran belgedir.

Yatırım teşvik belgesini işletme yetkilisi olarak doğrudan kendiniz veya noter onaylı yetki verdiğiniz üçüncü kişilerce sağlayabilirsiniz.

Yatırım teşvik belgesi İşlemelerine nasıl başlarız?

Demirkanat mühendislik olarak bize başvuran işletmelere yatırım teşvik belge süresi ve çalışmalarımızın kapsamı hakkında genel bilgilendirme yaptıktan sonra E-TUYS yetkilendirmesi alarak işlemlere başlıyoruz.

E-TUYS yetkilendirmesi, işletme sahibinin verdiği bir yetkidir. Bu yetki ile T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sistemine girip işlemlerin ilerletilmesini sağlıyoruz. Bu süreç ortalama 2-4 iş gününde tamamlanmaktadır.

Yatırım teşvik belgesi kaç günde çıkar?

Bu konu firmanızın mevcut durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Yatırım kapsamınıza göre olması zorunlu belgeler talep edilmektedir. Örn: Kapasite raporu, Çed muafiyet yazısı, YMM faaliyet belgesi v.s bu tür süreçlerin var olduğunu düşünürsek ortalama 15-20 gün bizim süreci tamamlamamız için yeterli olacaktır.

Yatırım teşvik belgesi hangi kararnameye göre başvurulur?

Yatırım teşvik belge sürecinde önemli konulardan birisi de başvuru yapılacak kararnamenin seçilmesidir. Bu noktada bizler yasal kararnameleri güncel olarak takip ettiğimizden, yatırımınızın hangi kararnameye göre ilerleneceği noktasında fayda sağlamaktayız. Bu konuda yanlış yapılacak bir seçim tüm yatırım destek sürecini etkilemektedir. Yatırımınızı kapsamayan bir kararnamenin seçilmesi istediğiniz desteklerden faydalanamamanız anlamına gelmektedir.

Kararnameler dönemsel olarak eklenip çıkartılabilmektedir.

Günümüzde başvuru yapabileceğiniz kararnameler aşağıdaki gibidir;

US97 Meslek kodları nedir?

Yatırım teşvik başvurusu sırasında önemli bir başlık olan US97 kodu, başvuru yapan kuruluşun Nace kodu dışında “üretilecek mal veya hizmeti tanımlayan” ulusal faaliyet ve ürün sınıflarının listelendiği meslek kodlarıdır. Bu kodlara sayfa sonundaki US97 Meslek Kodları linkini tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Yatırım teşvik belgesi proje süresi ne kadar?

Yatırım teşvik belgelendirme sürecini genellikler 36 ay olarak belirleriz. Ancak farklı durumlarda bu süre 46 ve 60 ay da olabilmektedir. Ayrıca örneğin 36 ay olarak belirtilen yatırım için 36. Ayın sonunda devam etmesi halinde bir sene daha uzatılma hakkı bulunmaktadır.

Belge Müracaat talebinde TEMİNATLI İTHALAT İZNİ ne demek?

Danışmanlığını yaptığımız yatırım teşvik belgesinin alınması kapsamında, yeni belge girişi yaparken; firma künye bilgileri sekmesinde “belge ile ilgili bilgiler” bölümü doldurulurken iki seçenek sunulmaktadır. Burada teminatlı ithalat izni ne anlama gelir derseniz,

Yatırıma hemen başlanması gerekiyor ancak firmada belli şartlar mevcut değilse, mesela ÇED raporu, kapasite raporu gibi dokümanların yoksa bu noktada işlemlere “teminatlı ithalat izni” şeklinde başlıyoruz. Bu konu sürecimizi ilerletiyor fakat gerekli dokümanların bizlere ulaşması ile başvuruyu tekrar “yatırım teşvik belgesi” olarak devam ettirebiliyoruz.

Biz ne yapıyoruz?

Yatırım teşvik belgesi için çalışmalarına başlarken öncelikle alacağımız makine ekipman, yatırım kapsamı, yerli ve yabancı makinelerin detaylarını öğreniriz. Daha sonra işletmenize özgün hizmet teklifi hazırlarız. Onayınız ile E-TUYS yetkilendirme sürecini başlatırız. Bu aşama tamamlandıktan sonra firma kaydınızı yaparak süreci ilerletiriz. Demirkanat Mühendislik olarak 7 yılı aşkın süredir, işletmelere yatırım teşvik belgesi alanında tüm Türkiye’de hizmet vermeye devam ediyoruz.

Bu bloğumuzu okuyarak bizlere ulaşan işletmelere özel Yatırım Teşvik Belgesi taleplerinde ekonominin gerektirdiği bakış açısını da dikkate alarak %15 indirim uyguluyoruz.

Yaptığımız tüm çalışmalar yatırımınızın bağlı olduğu yönetmelik ve standartlara göre yapılmaktadır.

ETUYS – Ulusal Faaliyet ve Urun Sınıflaması US 97 ÜRÜN KODLARI