22
May

SAE J10 Belgesi

Demirkanat Belgelendirme Hizmeti

SAE J10 Belgesi nedir? başlıklı bu bloğumuzda SAE J10:2018 belgesini alabilmeniz için fiziki, dokümante ve ürün etiketine yönelik uygulanması gerekli çalışmalardan bahsedeceğiz.

Bu bloğu okuduktan sonra aşağıdaki sorunlara cevap bulmuş olacaksınız;

SAE nedir?

SAE J10 Belgesi zorunlu alınması gereken belge midir?

SAE J10 Belgesini hangi sektördeki işletmeler alır?

SAE J10 standardı ne zaman yayınlandı?

Zorunlu testler nelerdir?

 

SAE belgesi nedir? İlk önce bundan bahsedelim;

SAE bir organizasyon yapısıdır. Örnek verecek olursak IAS, TÜRKAK, IAF gibidir. Diğerlerinden farkı uluslararası mecrada havacılık, otomobil, otobüs, kamyon, arazı araçları, deniz ve demiryolu araçları gibi kendinden tahrikli ulaşım araçları için teknik bilgi ve birikimleri geliştirmeyi hedeflemiştir. Dolayısıyla SAE J10 belgesi bu sektörlerdeki üretici ve alt tedarikçilerini kapsamaktadır. SAE bünyesinde 150 bine yakın farklı meslek gruplarına ait mühendis ve teknik uzmanları barındıran uluslararası bir yapıdır da diyebiliriz.

SAE J10 standardı, üreticilerin ürünleriyle ilgili yaptığı çalışmalarda yüksek kalite ve maksimum performansa teşvik eder.

 

SAE belgesi zorunlu mu?

SAE J10 belgesi alınması zorunlu değildir. İşletmeler SAE J10 belgesini gönüllülük esaslı almaktadır. Ancak bu durumu tetikleyen bazı etkenler ortaya çıkabilmektedir. Mesela yurt içi veya yurt dışına yapılacak satışlarda üreticinin SAE J10 belgesi talep edilebilir. Olmaması durumunda iş kaybı yaşanabilmektedir.

Müşteri talebi veya ihaleleriniz için SAE J10 belge ihtiyacınız doğabilmektedir.

 

SAE J10 Belgesini kimler alır?

Bu belgeyi havacılık, otomobil, otobüs, kamyon, arazı araçları, deniz ve demiryolu araçları gibi alanlarda üretim yapan, bu sektörlere hizmet veren işletmeler ve bu işletmelere yedek parça üreten alt üreticiler faydalanabilmektedir.

Ayrıca kauçuk, plastik, bağlantı ekipmanları üreten işletmelerde SAE J10 belgesi talep etmektedir.

 

SAE J10 Belgesi kaç yıl geçerlidir?

SAE J10 belgesi 1 yıl geçerli olup her yıl ürüne yönelik testlere bağlı olarak yenilenmektedir. Test sonuçlarının ilgili standartlara uygun olmasıyla yenilenir.

 

SAE J10 Belgesi nasıl alınır?

SAE J10 belgesi için üretimin yapıldığı fiziki şartlar bulunmaktadır. Fiziki şartların oluşmasıyla standarda yönelik dokümante bilgilerin tamamlanması beklenir. Demirkanat Mühendislik olarak 7 yılı aşkın süredir işletmelere SAE J10 belgesinin alınabilmesi için çalışmalarımız devam etmektedir. Belgelendirme süreci denetimin planlanmasıyla başlar, ilgili ürünün test raporları ve diğer sistem dokümanlarının incelenmesiyle devam eder. Varsa eksikliklerin giderilmesi, yoksa belgenin hazırlanmasıyla süreç tamamlanır

 

SAE J10 Standardının işletmelere faydası nelerdir?

Bu standardı bünyesinde barındıran işletmeler ürünlerinde yeniliği yakalamış olurlar,

SAE J10 belgesine sahip üreticiler dünyadaki tüm ülkelere ürün satışını gerçekleştirebilirler,

İşletmeyi uluslararası seviyeye taşımış olurlar,

Üretim süreçleri gelişmiş olur,

SAE J10 dokümantasyon yapısına sahip olmuş olurlar,

Ürüne iliştirecekleri SAE J10 damgası ile ürünlerin uluslararası tanınırlığını sağlamış olurlar,

 

Biz Ne yapıyoruz?

Demirkanat Mühendislik olarak 7 yılı aşkın süredir işletmelerin SAE J10 belgesine sahip olmaları için test, dokümantasyon, denetim ve belgelendirme süreçlerinde hizmet vermeye devam ediyoruz. Biz ilk önce ürünlerinize yönelik testlerin yapılmasını organize ederiz, ürünleriniz test edilirken biz dokümantasyonları hazırlarız, tüm bu süreçler tamamlandıktan sonra denetim organize eder SAE J10 belgesini alana kadarki tüm süreci yönetiyoruz. Örnek belge veya hizmet teklifi almak için bize ulaşabilirsiniz.