15
May

CoC Belgesi IRAK (Certificate Of Conformity) Belgesi

Demirkanat Belgelendirme Hizmeti

CoC Belgesi IRAK (Certificate Of Conformity) Belgesi için tüm Türkiye’de hizmet vermeye devam ediyoruz. Bu bloğumuzda IRAK bölgesine yapacağınız sevkiyatlar için talep edilen CoC belgesi süreçlerinden bahsedeceğiz. Bu yazıyı okuduktan sonra CoC belgesi nasıl alınır, CoC belgesi nedir, Coc belgesi için gerekli evraklar, CoC belge başvurusu, Coc belgesi test raporları hakkın da genel bilgi sahibi olmuş olacaksınız. Ayrıca bu bloğumuzu okuyarak bize ulaşan işletmelere özel %15 indirim uyguluyoruz.

 

Öncelikle Certificate Of Conformity belgesi nedir? Bunla başlayalım.

Türkiye ve Irak bölgesi aralarında yaptıkları bir anlaşma sebebiyle iki ülke arasında birbirlerine ihracat yapılması sırasına CoC belgesi alınması şartı getirmişlerdir.

Bu belgenin amacı ülkeler arası ihracat süreçlerini kontrol altına almak ve takip etmek içindir.

Ayrıca bu belge sadece Türkiye ve Irak için değil birçok Ortadoğu ülkesi için istenmektedir. Diğer ülkeler için istenilen sertifikaları yazının devamında paylaşacağız.

 

Önemli bir not; Certificate Of Conformity belgesi ihracat bazlı alınan bir belgedir. Yapacağınız ihracat bilgilerine göre bu belge düzenlenir. Ürünleriniz Irak gümrüğünden geçtikten sonra belge geçerliliğini yitirmektedir.

CoC Belgesi IRAK (Certificate Of Conformity) belgesi kaç günde çıkar?

CoC Belgesi IRAK (Certificate Of Conformity) Belgesi, talep edeceğimiz gerekli dokümanların olması kaidesiyle 5-7 iş gününde çıkmaktadır. Bu konuda ürün gurubunuza göre değişkenlik gösterecek durumlar olabilir. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

CoC Belgesi IRAK test raporu yok ne yapmalıyım?

CoC Belgesi IRAK (Certificate Of Conformity) Belgesi ni alabilmeniz için üretmiş olduğunuz ürünlerin test raporu olması gerekir. Ancak bize başvuru yapan işletmelerin %70 kadarında test raporu bulunmamaktadır. Bu kriz bir durum değildir sadece belgelendirme sürecini biraz uzatmaktadır. Demirkanat Mühendislik olarak ilgili standart ve yönetmeliklere göre test ve raporlama sürecini de yönetiyoruz. Ürününüzden bize göndereceğiniz numuneyi test edip test ve raporlama süreci için aksiyon alabiliyoruz.

Bazı danışanlarımız; Biz kendi ürünümüzü üretebilmek için kullandığımız tüm alt parçalar CE belgeli, bunları temin edelim deseler de maalesef bu konuda CE belgesi değil nihai son üretilmiş olan ürünün test raporları talep edilmektedir.

Ürün gurubunuz fark etmeksizin (Makine, metal, çelik konstrüksiyon, halı, plastik, otomotiv yedek parça, çimento, kimyasal ürünler) test raporlama ve CoC Belgesi IRAK için hizmet vermeye devam ediyoruz.

 

IRAK CoC Belgesi almazsam ne olur?

Belgesi IRAK (Certificate Of Conformity) belgesi her ürün gurubu için istenmez. Bizimle iletişime geçtiğinizde ilk önce GTIP kodunu bizimle paylaşmanızı rica ederiz. Listemizden kontrol edeceğimiz GTIP koduna göre ürününüz belge kapsamına girmiyorsa sevinebilirsiniz belge almanıza gerek kalmayacaktır. Ürünlerinizi direk IRAK’a gönderebilirsiniz.

Eğer listemizdeki kontrol sonucunda ürününüz GTIP koduna göre belge kapsamına giriyorsa ilgili IRAK (Certificate Of Conformity) belgelendirme süreci başlatmamız gerekecektir. Eğer belge kapsamına girip de CoC belgesini almazsanız ürünleriniz Türkiye gümrüğünde çıkar IRAK gümrüğünden içeri alınmaz. Tır parkında bekletilmez, müşterinize karşı güven kaybı gibi süreçlerle karşılaşabilirsiniz. Ürünlerin TIR üzerinde gözetimi yapılamayacağı için zor durumda kalabilirsiniz.

 

IRAK (Certificate Of Conformity) belgesi için biz ne yaparız?

Demirkanat Mühendislik olarak biz 7 yılı aşkın süredir işletmelere IRAK (Certificate Of Conformity) belgesi kapsamında hizmet vermeye devam ediyoruz. Bize başvurduğunuz zaman sizden talep edeceğimiz dokümanları olacaktır. Proforma fatura, paket listesi, ürün test raporları bunlardan bazılarıdır. Akabinde dosyanızın açılması için aksiyon alırız. Dosyanız açıldıktan sonra ürünleri fiziki olarak görmeye geliriz. Bu bir denetim değil fiziki olarak beyan ettiğiniz ürünler üretildi mi, yüklemeye hazır mı diye bir gözetim şeklinde olacaktır. Bu gözetim sırasında olması zorunlu ürün etiketlerinizin görülmesi gerekir. Etikette asgari yazılması gereken bilgiler olmalıdır. Bu etiketin olmaması gözetimin iptal edilmesine ve bir kez daha organizasyon yapılıp gözetim yapılmasına sebep olur. 2. Gözetim yeni bir maliyet olarak yansıtılır. Biz bu süreçlerin tümünü yönetip dosya açılışı, etiket, gözetim gibi tüm operasyonlarda süreci takip ediyoruz.

Önemli bir not; IRAK (Certificate Of Conformity) belgelendirme sürecinde sevkiyatınızdaki tır sayısı, sevkiyat tonajı, beyan edilen ürün bilgileri gibi detaylar önemlidir. Yanlış ya da eksik yapılacak işlem ürününüzün IRAK gümrüğünden kabul edilmemesi ile sonuçlanabilir.

 

IRAK (Certificate Of Conformity) belge fiyatı ne kadar?

Belgelendirme için sabit fiyat bulunmamakta olup, yapacağınız ihracat rakamına göre değişmektedir. Daha net bilgi için proforma faturanızı bizimle paylaşarak fiyat talep edebilirsiniz. Sol alt köşede bulunan iletişim butonundan whatsapp’dan paylaşımda bulunabilirsiniz.

 

IRAK dışında hangi ihracat için (Certificate Of Conformity) belgesi almam gerekir?

Irak bölgesine ihracat yapıyorsanız muhtemelen IRAK dışında başka ülkelere de sevkiyatlarınız olacaktır.

Eğer aşağıdaki ülkelere de sevkiyatlarınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 • Irak – CoC (Certificate of Conformity)
 • Cezayir – CoC (Certificate of Conformity)
 • Fas – CoC (Certificate of Conformity)
 • Gabon – CoC (Certificate of Conformity)
 • Fildişi Sahilleri – CoC (Certificate of Conformity)
 • Kamerun – CoC (Certificate of Conformity)
 • Katar – CoC (Certificate of Conformity)
 • Kenya – PVoC Certificate
 • Kuveyt Kucas – Ter Certificate
 • Libya – CoC (Certificate of Conformity)
 • Nijerya – SONCAP Certificate
 • Suudi Arabistan – SASO Certificate
 • Tanzanya – PVoC Certificate
 • Uganda – CoC(Certificate of Conformity)
 • Zanzibar – CoC (Certificate of Conformity)
 • Mısır – GOEIC (Certificate of Conformity)

 

Örnek IRAK (Certificate Of Conformity) belgesini görebilir miyim?

7 yılı aşkın süredir yüzlerce firmaya IRAK (Certificate Of Conformity) belge hizmeti verdik. Hizmetlerimize hız kesmeden devam ediyoruz. Belgelendirme, test raporu ve diğer tüm sorularınız için bize ulaşabilirsiniz. Çalışma yaptığımız zaman işin sonunda size aşağıdaki gibi bir belge ulaşacak olup belge fiziki olarak gelmeyecektir. Size IRAK (Certificate Of Conformity) belgesini whatsapp’dan göndereceğiz sizde sertifikayı tır şoförünüze ilettikten sonra gümrükteki kontroller sonrasında hiçbir sorun çıkmadan müşteri adresine doğru devam edebilecektir.